Explore the 3e Scène

Benjamin Pech

Season 15/16 ArtistBallet of the Opera
© James Bort / OnP

On September 22nd 2005, at the Grand Theatre in Shanghai, he is made an « Étoile » after an evening in which he successively performed the roles of Albrecht in Giselle (after Jean Coralli and Jules Perrot) and Frederi in L’Arlésienne (Roland Petit).

He has since added to his repertoire: the Member and the Man in Black in La Petite Danseuse deDegas, Coppélius in Coppélia (Patrice Bart), Agon, Sonatine (George Balanchine), the title role of Onegin (John Cranko), Petrushka (Michel Fokine), Woundwork 1 (William Forsythe), Nuages (Jiří Kylián), Lucien d’Hervilly in Paquita (Pierre Lacotte after Joseph Mazilier and Marius Petipa), Mnester in Caligula (Nicolas Le Riche), Armand in La Dame aux Camélias (John Neumeier), Afternoon of a Faun (Vaslav Nijinsky), Drosselmeyer / the Prince in The Nutcracker, the Dance Teacher in Cinderella, Rothbart in Swan Lake (Rudolf Nureyev), the Young Proust in Proust ou les Intermittences du Cœur, Le Loup, the Young Man in Le Rendez-vous (Roland Petit), Le Parc (Angelin Preljocaj), Eros in Psyché (Alexei Ratmansky), Dances at a Gathering (Jerome Robbins).

Creations at the Opera

  • Appartement

    Mats Ek - 2000

  • Stepping Stones

    Jiří Kylián - 2001

  • Liebeslieder Walzer

    George Balanchine - 2003

  • Les Familiers du Labyrinthe

    Michèle Noiret - 2005

  • L’Envol d’Icare

    Thierry Malandain - 2006

  • Artifact Suite

    William Forsythe - 2006

  • Genus

    Wayne McGregor - 2007

  • A Sort of

    Mats Ek - 2008

  • Les Enfants du paradis – rôle de Lacenaire

    José Martinez - 2008

  • Salut

    Pierre Rigal - 2015

Currently in

Career history


He enters the Paris Opera Ballet School.

At the age of 18, he joins the Corps de ballet. 

He becomes a “Coryphée”. He is awarded the Grand Prix and the Gold Medal at the  International Plissetskaya Competition in Saint Petersburg. At the “Young Dancers Evenings” he performs the role of the Prince in the pas de deux from Act II of The Nutcracker (Rudolf Nureyev). 


Prix du Cercle Carpeaux. He dances the Pastoral pas de trois in The Nutcracker. 


He is made a “Sujet”. He performs the role of the bluebird in Sleeping Beauty and Béranger in Raymonda (Rudolf Nureyev). 

Prix AROP de la Danse. He is cast to perform the Peasants’ pas de deux in Giselle (after Jean Coralli and Jules Perrot) and Vaslaw (John Neumeier). 


He is promoted to “Premier danseur”. He dances the roles of Frantz in Coppélia (Patrice Bart), Capriccio, The Prodigal Son, Symphony in C, Concerto Barocco, Emeralds / Jewels (George Balanchine), 9th Symphony, Michaël in Le Concours, the title role of Firebird (Maurice Béjart), Albrecht in Giselle (after Jean Coralli and Jules Perrot), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Bella Figura (Jiří Kylián), James in La Sylphide (Pierre Lacotte after Philippe Taglioni), Études (Harald Lander), Scheherazade (Blanca Li), Noces (Bronislava Nijinska), Prince Désiré in Sleeping Beauty, The Golden Idol and Solor in La Bayadère, Basilio in Don Quichotte, Prince Siegfried in Swan Lake, the Dance Teacher in Cinderella and Romeo in Romeo and Juliet (Rudolf Nureyev), Frollo in Notre-Dame de Paris, Clavigo (Roland Petit), Un Trait d’union (Angelin Preljocaj), In The Night (Jerome Robbins).


Chevalier des Arts et des Lettres and the Ordre National du Mérite.


Etoile Benjamin Pech