Etoile

Nicolas Le Riche

1982 Enters the Ballet School
1988 is engaged at 16 in the Corps de ballet
1989 "Coryphée"
1990 "Sujet"
1991 "Premier danseur"
1993 In Nîmes on 27th July 1993, after a performance of Giselle (after Coralli and Perrot), in which he dances the role of Albrecht for the first time, he is named "Etoile".

Chronology

1982: enters the Ballet School.

1988: is engaged at 16 in the Corps de ballet.

1989: "Coryphée"

1990: "Sujet". Dances Sinfonietta (Kylián), the pas de six from Napoli (Bournonville).

1991: Prix du Cercle Carpeaux. Selected for Suite en blanc (Lifar), Le Songe d’une nuit d’été (Neumeier) – role ofDemetrius, the Divertissement from Paquita (after Petipa), the pas de deux des paysans from Giselle (after Coralli and Perrot), Tchaikovski-pas de deux (Balanchine).

Promoted to "Premier danseur".

Rudolf Nureyev chooses him to dance Mercutio and Roméo in his Roméo et Juliette.

1992: In The Night (Robbins), Le Train Bleu (Nijinska), Vaslaw (Neumeier), Etudes (Lander), L’Esclave in La Bayadère(Nureyev).

1993: Prix du public/AROP.

Roland Petit gives him Le Jeune homme et la Mort and Les Forains. He is Albrecht in Giselle by Mats Ek and Solor in Nureyev's La Bayadère.

In Nîmes on 27th July 1993, after a performance of Giselle (after Coralli and Perrot), in which he dances the role of Albrecht for the first time, he is named "Etoile".

He has since added to his repertoire: Le Palais de cristal, Les Quatre tempéraments, Apollon musagète, Le Fils prodigue, Diamants / Joyaux (Balanchine), L’Oiseau de feu, Boléro, Serait-ce la mort ?, Le Sacre du printemps (Béjart), Swan Lake (Bourmeister and Nureyev versions), the title role of Onéguine (Cranko), Le Spectre de la rose, Pétrouchka (Fokine), In the Middle Somewhat Elevated, Woundwork 1 (Forsythe), Ivan le Terrible (Grigorovitch), Doux mensonges (Kylián), La Sylphide(Lacotte after Taglioni), Les Mirages, Thésée in Phèdre (Lifar), Le Chant de la Terre, L’Histoire de Manon (MacMillan), The Nutcracker, Magnificat, Vaslaw, Aminta dans Sylvia (Neumeier), Till Eulenspiegel (Nijinski), The Nutcracker, The Sleeping Beauty, Don Quichotte, Cendrillon, Abderam in Raymonda (Nureyev), Quasimodo in Notre-Dame de Paris, L’Arlésienne, Don José in Carmen, Le Jeune homme in Le Rendez-vous (Petit), En Sol, Dances at a Gathering, A Suite of Dances, Other Dances, Afternoon of a Faun (Robbins), Jardin aux lilas, Dark Elegies (Tudor).

He is also a choreohgrapher.

Creations at the Opera

Attentat poétique (Larrieu, 1992), La Bayadère – role of L’Esclave(Nureyev, 1992), Giselle (Ek, 1993), Camera Obscura (Petit, 1995),Voilà, c’est ça (Ullate, 1995),Allegro brillante, (Balanchine, 1996), The Four Seasons– L’Automne(Robbins, 1996), IXe Symphonie(Béjart, 1996), Ancient Airs and Dances(Tanner, 1997), Sylvia – role of Orion(Neumeier,1997), Casanova (Preljocaj,1998), Pas./parts (Forsythe,1999), Doux mensonges (Kylián,1999), Clavigo (Petit, 1999),Emeraudes /Joyaux(Balanchine, 2000),Appartement (Ek, 2000),The Cage (Robbins, 2001), WutheringHeights – role of Heathcliff(Belarbi, 2002),O zlozony/O composite(Brown, 2004), Amoveo(Millepied, 2006), L’Allegro, il Penseroso ed il Moderato (Orlin, 2007), La Fille mal gardée (Ashton, 2007), A Sort of (Ek, 2008), Troisième Symphonie de Gustav Mahler (Neumeier, 2009), Siddharta – title role (Preljocaj, 2010).

Prizes

1991 : Prix du Cercle Carpeaux.
1993 : Prix du public/AROP.
1995 : Benois de la Danse (Moscou)
2004 : Nijinski Award (Monte-Carlo)

Chevalier des Arts et Lettres and Chevalier de l’Ordre national du Mérite.

 

Etoile

Hervé Moreau

1989 enters the Ballet School
1995 is engaged at 18 in the Corps de ballet
1999 "Coryphée"
2001 "Sujet"
2002 "Premier Danseur"
2006 Following a performance of La Bayadère (Nureyev) where he performs the rôle of Solor for the first time, on 3rd March 2006, he is named "Etoile".

Chronology

1989: enters the Ballet School.

1995: is engaged at 18 in the Corps de ballet.

1998: In the "Soirées Jeunes danseurs", performs the rôle of Prince Siegfried in the Black Swan's pas de trois from Swan Lake (Nureyev).

1999: "Coryphée".

William Forsythe chooses him for In the Middle Somewhat Elevated and The Vertiginous Thrill of Exactitude. Is selected for the pas de cinq from Pierres précieuses in The Sleeping Beauty and the role of Bernard in Raymonda (Nureyev).

2001: "Sujet".

Soloist in the pas de troisfrom Emeraudes/Joyaux (Balanchine), Bella Figura (Kylián), Lysandre in Le Songe d’une nuit d’été (Neumeier), Espada in Don Quichotte (Nureyev),Phoebus in Notre-Dame de Paris (Petit), Afternoon of a Faun (Robbins).

Performs the role of Prince Siegfried in Swan Lake (Nureyev).

2003 : "Premier danseur".

Dances: Tchaikovski-pas de deux, Les Quatre tempéraments, Symphonie en ut, Diamants/Joyaux (Balanchine), Webern opus V (Béjart), Prince Albrecht in the classic Giselle (after Coralli and Perrot), Pas./parts (Forsythe), Kourbski in Ivan le Terrible (Grigorovitch), Suite en blanc (Lifar), Aminta in Sylvia (Neumeier), Le Fiancé in Noces (Nijinska), Roméo in Roméo et Juliette (Nureyev).

Following a performance of La Bayadère (Nureyev) where he performs the rôle of Solor for the first time, on 3rd March 2006, he is named "Etoile".

He has since added to his repertoire: Agon, Sérénade (Balanchine), Un Jour ou deux (Cunningham), Woundwork 1 (Forsythe), Mikado in Kaguyahime (Kylián), Lucien in Paquita (Lacotte after Mazilier and Petipa), Les Mirages (Lifar), Armand in La Dame aux camélias (Neumeier), Saint-Loup in Proust ou les intermittences du cœur (Petit), Troisième Symphonie de Gustav Mahler (Neumeier), Afternoon of a Faun (Robbins).

Creations at the Opera

Approximate Sonata (Forsythe, 2006), Proust ou les intermittences du cœur – rôle of the young  Proust (Petit, 2007), Roméo et Juliette (Waltz, 2007), Onéguine– title role (Cranko, 2009).

Prizes

2007 : Benois de la danse
2002: Prix du public/AROP

Etoile

Karl Paquette

1987 enters the Ballet School
1994 is engaged at 17 in the Corps de Ballet
1996 "Coryphée"
2000 "Sujet"
2001 "Premier danseur"
2009 Following a performance of The Nutcracker (Nureyev), on 31st December 2009, he is named "Étoile"

Chronology

Begins to study dance with Max Bozzoni.

1987: enters the Paris Opera Ballet School.

1994: is engaged at 17 in the Corps de ballet.

1996: "Coryphée". Maurice Béjart chooses him to perform the role of Angel Ben in Le Concours.

2000: "Sujet", chosen for the roles of le Producteur in Cendrillon, Béranger in Raymonda and la Danse arabe from The Nutcracker (Nureyev).He is also Iñigo in Paquita (Lacotte after Mazilier and Petipa).

2001: "Premier danseur". He dances Symphonie en ut, Les Quatre tempéraments, Émeraudes and Diamants / Joyaux, Agon (Balanchine), L’Abonné / La Petite danseuse de Degas, Frantz / Coppélia (Bart), Le Sacre du printemps (Bausch), Michaël / Le Concours, IXe Symphonie, l’Oiseau Phenix and L’Oiseau de feu, Variations pour une porte et un soupir (Béjart), Edgar / Wuthering Heights (Belarbi), Hilarion and Albrecht / Giselle (after Coralli and Perrot), le Prince Grémine / Onéguine (Cranko), Pas./parts, Artifact Suite (Forsythe), Kourbski / Ivan le Terrible (Grigorovitch), Stepping Stones (Kylián), Lucien / Paquita (Lacotte after Mazilier and Petipa), Le Souffle du temps (Lagraa), Suite en blanc, le Marchand and le Jeune homme / Les Mirages (Lifar), Frédérick Lemaître / Les Enfants du paradis (Martinez), Démétrius and Bottom / Le Songe d’une nuit d’été (Neumeier), Le Fiancé / Noces (Nijinska), L’Acteur-vedette / Cendrillon, Abderam and Jean de Brienne / Raymonda, Benvolio and Roméo / Roméo et Juliette, L’Esclave, L’Idole dorée and Solor / La Bayadère, Espada, le Gitan and Basilio / Don Quichotte, Rothbart and Siegfried / Swan Lake, the pas de cinq des Pierres précieuses and l’Oiseau bleu / The Sleeping Beauty, Drosselmeyer-Le Prince / The Nutcracker (Nureyev), Phoebus / Notre-Dame de Paris, Le Frère de Marie / Clavigo (Petit), Afternoon of a Faun, le Deuxième homme in The Cage, En Sol, In The Night (Robbins).

Following a performance of The Nutcracker (Nureyev), on 31st December 2009, he is named "Étoile".

He has since added to his repertoire: the title role of Onéguine (Cranko), Hippolyte in Phèdre (Lifar), Armand in La Dame aux camélias (Neumeier), Don José in Carmen (Petit), Le Parc (Preljocaj), Dancing at a Gathering (Robbins).

Creations at the Opera

AndréAuria (Lock, 2002), Gaston Rieux / La Dame aux camélias (Neumeier, 2006), Troisième Symphonie de Gustav Mahler (Neumeier, 2009), Djémil / La Source (J.-G. Bart, 2011).

Prizes

1995: finalist in the Concours Eurovision des Jeunes Danseurs in Lausanne
1999 : Prix du Cercle Carpeaux.

Etoile

Benjamin Pech

De 1992 à 1999 Takes up jazz at the age of 8 and begins classical dance at the age of 10 in Montpellier.
1986 enters the Ballet School
1992 is engaged at 18 in the Corps de ballet.
1994 "Coryphée"
1997 "Sujet"
1999 "Premier Danseur"
2005 At the end of an evening when he performs both the role of Albrecht in Giselle and that of Frederi in L’Arlésienne by Roland Petit at the Grand Theatre of Shanghai, on 22 September 2005, he is made Etoile.

Chronology

1986: enters the Ballet School.

1992: is engaged at 18 in the Corps de ballet.

1994: "Coryphée".

1994: takes part in the "Jeunes danseurs" evenings performing the role of the Prince in the pas de deux from Act 2 of The Nutcracker (Nureyev).

1996: dances the pas de trois from the Pastorale in The Nutcracker.

1997: "Sujet". Performs L’Oiseau bleu in The Sleeping Beauty and Béranger in Raymonda (Nureyev).

1998: dances the pas de deux des paysans / Giselle (after Coralli and Perrot) and Vaslaw (Neumeier).

1999: "Premier danseur".

Dances Frantz in Coppélia (Bart), Capriccio, Le Fils Prodigue, Symphonie en ut, Concerto Barocco, Emeraudes/Joyaux (Balanchine), IXe Symphonie, Le Concours – role of Michaël, L’Oiseau de feu (Béjart), Albrecht in Giselle (after Coralli and Perrot), In the Middle, Somewhat Elevated (Forsythe), Bella Figura (Kylián), James in La Sylphide (Lacotte after Taglioni), Etudes (Lander), Shéhérazade (Li), Noces (Nijinska), Prince Désiré in The Sleeping Beauty, l'Idole dorée and Solor in La Bayadère, Basilio in Don Quichotte, Prince Siegfried in Swan Lake, the Professeur de danse in Cendrillon and Roméo in Roméo et Juliette (Nureyev), Frollo in Notre-Dame de Paris, Clavigo (Petit), Un Trait d’union (Preljocaj), In The Night (Robbins).

After a performance in which he danced the roles of Albrecht in Giselle (after Coralli and Perrot) and Frederi in L’Arlésienne by Roland Petit at the Grand Theatre of Shanghai, on 22nd September 2005, he was named "Étoile"

He has since added to his repertoire: L’Abonné and l’Homme en noir in La Petite danseuse de Degas, Coppélius in Coppélia (Bart), Agon, Sonatine (Balanchine), the title role of Onéguine (Cranko), Pétrouchka (Fokine), Woundwork 1 (Forsythe), Nuages (Kylian), Lucien in Paquita (Lacotte after Mazilier and Petipa), Mnester in Caligula (Le Riche), Armand in La Dame aux camélias (Neumeier), L’Après-midi d’un faune (Nijinski), Drosselmeyer / the Prince in The Nutcracker, Le Professeur de danse in Cendrillon, Rothbart in Swan Lake (Nureyev), the young Proust in Proust ou les intermittences du cœur, Le Loup, Le Jeune homme in Le Rendez-vous (Petit), Eros in Psyché (Ratmansky), Dancing at a Gathering (Robbins).

Creations at the Opera

Appartement (Ek, 2000), Stepping Stones (Kylián, 2001), Liebeslieder Walzer (Balanchine, 2003), Les Familiers du Labyrinthe (Noiret, 2005), L’Envol d’Icare (Malandain, 2006), Artifact Suite (Forsythe, 2006), Genus (McGregor, 2007), A Sort of (Ek, 2008), Les Enfants du paradis – role of Lacenaire (Martinez, 2008).

Prizes

1996 : Prix du Cercle Carpeaux.
1994: Grand Prix and Gold medal at the International Plissetskaïa Competition in Saint-Petersbourg.
1998 : Prix du public/AROP.

Chevalier des Arts et Lettres and Chevalier de l’ordre national de Mérite.

Etoile

Eleonora Abbagnato

1992 Enters the Ballet School
1996 engaged at 18 in the Corps de ballet.
1999 "Coryphée"
2000 "sujet"
2001 "Première danseuse"
2013 Following a performance of Carmen (Petit), on 2nd March 2013, she is named " Étoile ".

Chronology

Begins dancing in her native city of Palermo and continues her studies at the Académie Princesse Grace in Monte-Carlo (Marika Bresobrasova).

1989: is chosen by Roland Petit to be Aurore enfant in his version of The Sleeping Beauty.

1992: after a year at the Centre de danse Rosella Hightower in Cannes, she enters the Ballet School

1996: engaged at 18 in the Corps de ballet.

1998: is given solo roles in Temptations of the Moon (Graham) and as La Demoiselle d’honneur in Don Quichotte (Nureyev).

1999: "Coryphée".  Is chosen by William Forsythe for his ballets The Vertiginous Thrill of Exactitude and Pas./parts. She also dances the pas de deux des Ecossais in La Sylphide (Lacotte after Taglioni), Marie in Clavigo (Petit) and the pas de deux de l’Oiseau bleu in The Sleeping Beauty (Nureyev).

2000: "Sujet". She is one of the two sisters in Cendrillon (Nureyev), Gamzatti in La Bayadère, Henriette and Clémence in Raymonda (Nureyev), Death in Le Jeune homme et la Mort (Petit).

2001: "Première danseuse".

Les Quatre tempéraments, Symphonie en ut, Polymnie in Apollon, Sérénade (Balanchine), Le Sacre du printemps, Orphée et Eurydice (Bausch), Ada in Le Concours, Serait-ce la mort, l’Élue in Le Sacre du printemps (Béjart), Myrtha in Giselle (after Coralli and Perrot), la Jeune Sœur in La Maison de Bernarda (Ek), Woundwork 1 (Forsythe), Anastasia in Ivan le Terrible (Grigorovitch), Stepping Stones, Doux mensonges (Kylián), Garance in Les Enfants du paradis (Martinez),Titania in Le Songe d’une nuit d’été, title role of Sylvia, Marguerite in La Dame aux camélias (Neumeier), Odette / Odilein Swan Lake, Clara in The Nutcracker, Kitriin Don Quichotte (Nureyev), Esmeralda in Notre-Dame de Paris, Carmen, L’Arlésienne, Le Rendez-vous (Petit), Le Songe de Médée, Le Parc (Preljocaj), The Concert, Afternoon of a Faun, The Cage, Other Dances, In The Night (Robbins).

Following a performance of Carmen (Petit), on 27nd March 2013, she is named " Étoile ".

Creations at the Opera

Le Rire de la lyre (Montalvo, 1999), Emeraudes/Joyaux (Balanchine, 2000), Bella Figura (Kylián, 2001), Isabelle/ Wuthering Heights (Belarbi, 2002), Approximate Sonata, Artifact Suite (Forsythe, 2006), Albertine/Proust (Petit, 2007), Troisième symphonie de Gustav Mahler (Neumeier, 2009).

Prizes

1998 : Finalist at the Varna International Dance Competition
1999 : Prix Carpeaux
2000 : Prix AROP

< >